You are currently viewing آیین‌‌های سنتی (جشن سیرسور)
آیین سنتی ایرانی - جشن سیرسور - جشن گیاهخواری - روز ملی تغذیه - ایران باستان - حمام سنتی - سربینه - استخر و سونا - باشگاه آرامان - اصفهان

آیین‌‌های سنتی (جشن سیرسور)

احیای سنت‌های قدیمی ایرانی در حمام سربینه‌ی آرامان، پروژه‌ی نویی است برای پاس‌داشت آیین‌های کهن ایران‌زمین و آشنا کردن میهمانان آرامان با رسوم سنتی مربوط به حمام ایرانیان.
میهمانان باشگاه آرامان می‌توانند شاهد جان گرفتن دوباره‌ی سنت‌های قدیمی ایرانی در سربینه‌ی آرامان باشند.

برنامه‌ی نمایش آیین‌های سنتی – دستمایه: جشن سیرسور
آقایان: چهارشنبه، ۱۳ دی ماه ۱۳۹۶
بانوان: پنج‌شنبه، ۱۴ دی ماه ۱۳۹۶
کجا؟ استخر و سونای باشگاه آرامان

 

ایرانیان باستان توجه ويژه‌ای به زیست‌بوم، بهداشت غذا و غذا خوردن داشتند و بر اساس باورهای خود جشن‌های بسيار بر پا می‌داشتند. يکی از اين جشن‌ها سيرسور یا جشن سير بوده است. سیرسور در چهاردهمین روز از دی‌ماه برگزار می‌شده است و در این روز مردم خوراک‌های ويژه‌ای می‌پختند. در اين خوراک‌ها از سير و سبزی‌های ديگر استفاده می‌کردند و از خوردن چربی دوری می‌جستند . در جشن سیرسور ایرانیان سير و سبزی را باگوشت پخته می‌خوردند و صورتی از خمير يا گل سرخ می‌ساختند و در فردای جشن سير سور يعنی پانزدهم دی‌ماه بالای درگاه منزل می‌نهادند*. در تقویم ایرانی روز چهاردهم دی‌ماه به نام «روز ملی تغذیه» نام‌گذاری شده است. باشگاه آرامان با بزرگداشت این روز در قالب برنامه‌ی آیین سنتی می‌کوشد تا اهمیت خوراک مناسب در تندرستی را به همراهان آرامان یادآوری کند. سیرسور را با آرامان جشن بگیرید.
 

خواهشمندیم به نکته‌های زیر توجه کنید:

  • کودکان زیر ۵ سال پذیرفته نخواهند شد.‎
  • برای استفاده از استخر آفتاب، حوله‌ی شخصی همراه داشته باشید.
  • برای استفاده از سالن بدنسازی، کفش و لباس مناسب و تمیز همراه داشته باشید.

برای آگاهی بیشتر و رزرو بلیت با ما تماس بگیرید:
تلفن: ۳۴۱۴٠-۰۳۱
ایمیل: [email protected]
 

* برگرفته از متن پژوهشی فریده یوسفی، مازندنومه